Docs

Primetime Emmy noms revealed

Becoming Chaz (pictured), The Amazing Race, Deadliest Catch, Gettysburg and Gasland are among the non-fiction/reality programs up for honors from the 63rd Primetime Emmy Awards.
July 14, 2011

The nominations for the 63rd Primetime Emmy Awards have been announced, with HBO garnering the most nominations at 104, CBS coming in second with 50, and PBS racking up 43.

There are plenty of familiar titles in the reality categories, with PBS’ Antiques Roadshow, Bravo’s Kathy Griffin: My Life on the D-List, Discovery Channel’s MythBusters and CBS’ Undercover Boss back to vie for the outstanding reality program honor. This year they’re joined by Discovery’s Deadliest Catch, which had a huge season over the past year, and A&E’s Hoarders.

In the reality competition category, there aren’t many surprises as CBS’ The Amazing Race, Fox’s American Idol, ABC’s Dancing with the Stars, Bravo’s Top Chef and Lifetime’s Project Runway return from last year’s list. This year they’re joined by a sixth show, Fox’s So You Think You Can Dance?

Outstanding non-fiction series noms went to PBS’ American Masters and Pioneers of Television, ESPN’s 30 for 30, Travel Channel’s Anthony Bourdain: No Reservations, BIO’s Biography and TCM’s Moguls & Movie Stars.

Outstanding non-fiction special nominations went to OWN’s Becoming Chaz, History’s Gettysburg, HBO’s His Way, BIO’s Jaws: The Inside Story and the multi-network Stand Up To Cancer.

The awards will be broadcast live from Los Angeles’ Nokia Theatre on Sunday, September 18 at 8 p.m. EST on Fox. The telecast, hosted by Glee‘s Jane Lynch, will be executive produced by Mark Burnett. The Primetime Creative Arts Emmy Awards will take place on Saturday, September 10.

Here is a sampling of the major awards pertaining to non-fiction and reality programming:

Outstanding Non-fiction Special

Becoming Chaz (OWN; World of Wonder Productions)

Produced by Fenton Bailey, Randy Barbato,

Chaz Bono, Producer

Gettysburg (History; Produced by ScottFree Productions in association with Herzog & Company for History)

Executive producers: Ridley Scott, Tony Scott, Mary Lisio

Executive producers for History: David McKillop, Mary E. Donohue, Julian P. Hobbs

Christopher G. Cowen, Producer

His Way (HBO; A Polsky Films Production and Consolidated Documentaries in association with HBO Documentary Films)

Executive producers: Steven Soderbergh, Audrey Rosenberg

Produced by Graydon Carter, Alan Polsky, Gabe Polsky

Jaws: The Inside Story (BIO; Pangolin Pictures for BIO)

Executive producers for BIO: Thomas Moody, Peter Tarshis

Executive producer for Pangolin Pictures: Kevin Bachar

Amelia Hanibelsz, Supervising Producer

Georgia Manukas, Producer

Stand Up To Cancer (Laura Ziskin Productions and Seligman Entertainment)

Executive producers: Laura Ziskin, Pamela Oas Williams

Michael B. Seligman, Supervising Producer

Outstanding Non-fiction Series

American Masters (PBS; Co-production of Two Lefts Don’t Make A Right Productions, Dakota Group, Ltd and Thirteen’s American Masters in association with WNET.org for PBS)

Executive producers: Susan Lacy, Stanley Buchthal, Michael Cohl

Prudence Glass, Series Producer

Julie Sacks, Supervising Producer

Producers: Michael Epstein, Jessica Levin

Anthony Bourdain: No Reservations (Travel Channel; Zero Point Zero Production, Inc.)

Executive producers: Lydia Tenaglia, Christopher Collins Anthony Bourdain (executive producer/host)

Executive producer for Travel Channel: Stone Roberts

Biography (BIO; Pangolin Pictures for BIO)

Executive producer: Judith Belushi Pisano

Executive producers for BIO: Peter Tarshis, Thomas Moody

Executive producer for Pangolin Pictures: Kevin Bachar

Amelia Hanibelsz, Supervising Producer

Joey Allen, Producer

Rob Goldberg, Producer

Moguls & Movie Stars (TCM; Produced by TCM in association with Ostar Productions)

Executive producer: Bill Haber

Producer: Jon Wilkman

Pioneers of Television (PBS; Boettcher+Trinklein Television)

Producers: Michael J. Trinklein, Steven J. Boettcher

30 For 30 (ESPN; ESPN Films)

Executive producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons, Joan Lynch, John Skipper, John Walsh, Keith Clinkscales

Outstanding Reality Program

Antiques Roadshow (PBS; WGBH Boston)

Executive producer: Marsha Bemko

Sam Farrell, Supervising Producer

Deadliest Catch (Discovery Channel; Produced by Original Productions, LLC for Discovery Communications)

Executive producers: Thom Beers, Jeff Conroy, Paul Gasek

Executive producer for Discovery Channel: Tracy Rudolph

Matt Renner, Co-Executive Producer

Sheila McCormack, Supervising Producer

Ethan Prochnik, Series Producer

Steven Robillard, Senior Producer

Todd Stanley, Producer

Hoarders (A&E; Screaming Flea Productions, Inc. for A&E Networks)

Executive producers: Matt Chan, Dave Severson, Jodi Flynn

Executive producers for A&E: Robert Sharenow, Andrew Berg

Series producers: George Butts, Pat Barnes

Kathy Griffin: My Life On The D-List (Bravo; Picture This Television)

Executive producers: Bryan Scott, Lisa M. Tucker, Kathy Griffin, Danny Salles, Cori Abraham, Andrew Cohen, Jenn Levy

MythBusters (Discovery Channel; Produced by Beyond Productions Pty. Ltd. for The Discovery Channel)

Executive producers: Jamie Hyneman, Adam Savage, Dan Tapster, John Luscombe

Executive producer for the Discovery Channel: Tracy Rudolph

Producers: Alice Dallow, Lauren Williams

Undercover Boss (CBS; Studio Lambert)

Executive producers: Eli Holzman, Stephen Lambert, Chris Carlson

Co-executive producers: Susan Hoenig, Sandi Johnson

Allison Schermerhorn, Supervising Producer

Outstanding Reality – Competition Program

The Amazing Race (CBS; World Race Productions Inc.)

Executive producers: Bertram van Munster, Elise Doganieri, Jerry Bruckheimer, Jonathan Littman, Mark Vertullo

Co-executive producers: Evan Weinstein, Dan Coffie

Supervising producers: Giselle Parets, Michael Norton, Barry Hennessey, Matt Schmidt, Patrick Cariaga,

Phil Keoghan, Michael Miller, Bob Parr, Neil Jahss

American Idol (Fox; FremantleMedia North America, Inc. and 19 TV Limited)

Executive producers: Ken Warwick, Simon Fuller, Cecile Frot-Coutaz, Nigel Lythgoe

Co-executive producer: Charles Boyd

Supervising producer: Patrick M. Lynn, Megan Michaels

Senior producers: Ron DeShay, Norm Betts

Producers: Theodore Dimitriou, Katie Fennelly, Melanie Oberman, Brian Robinson

Dancing With the Stars (ABC; BBC Worldwide Productions)

Executive producer: Conrad Green

Co-executive producer: Joe Sungkur, Ashley Edens-Shaffer, Rob Wade

Supervising producer: Kim Kilbey

Senior producers: Tara West, Deena Katz, Renana Barkan, Dan Martin, Joshua Firosz

Producers: Josh Figgs, Drew Seltzer, John Birkitt

Project Runway (Lifetime; The Weinstein Company, Miramax Films, Bunim-Murray Productions and Full Picture)

Executive producers: Harvey Weinstein, Bob Weinstein, Jonathan Murray, Sara Rea, Heidi Klum, Jane Cha, Desiree Gruber, Joann Alfano, David Hillman, Barbara Schneeweiss

Co-executive producers: Colleen Sands, Gil Goldschein

Supervising producer: Lisa Fletcher

Producers: Sasha Alpert, Michael Carroll, Trish Norton

So You Think You Can Dance (Fox; Dick Clark Productions in association with 19 Entertainment)

Executive producers: Barry Adelman, Simon Fuller, Nigel Lythgoe

Co-executive producers: James Breen, Jeff Thacker

Supervising producer: Zoe Brown

Senior producers: Mike Yurchuk, Dan Sacks

Producers: Adam Cooper, Mike Deffina, Hope Wilson, Brian Robinson

Top Chef (Bravo; Magical Elves)

Executive producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Nan Strait, Casey Kriley, Andrew Cohen, Dave Serwatka

Co-executive producers: Andrew Wallace, Chaz Gray, Gaylen Gawlowski, Tom Colicchio

Supervising producers: Erica Ross, Sue Kolinsky, Shea Spencer

Senior producers: Doneen Arquines, Christian Homlish, Jaymee Johnson

Exceptional Merit in Non-fiction Filmmaking

Freedom Riders (PBS; A production of Firelight Films for American Experience)

Produced by: Stanley Nelson, Laurens Grant

Mark Samels, Executive Producer

Sharon Grimberg, Senior Producer

Gasland (HBO; An International WOW Company Production in association with HBO Documentary Films)

Producers: Trish Adlesic, Josh Fox, Molly Gandour

The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers (POV/PBS; A Judith Ehrlich and Rick Goldsmith production in association with American Documentary, ITVS and the Corporation for Public Broadcasting)

Rick Goldsmith, Producer

Outstanding Directing For Non-fiction Programming

The Amazing Race “You Don’t Get Paid Unless You Win” (CBS ; World Race Productions Inc.)

Directed by Bertram van Munster

American Masters • A Letter To Elia/Reflecting On Kazan (PBS; A Production of Sikelia Productions with Far Hills Pictures in association with Thirteen’s American Masters for WNET.org)

Directed by: Martin Scorsese, Kent Jones

Becoming Chaz (OWN; World of Wonder Productions)

Directed by: Fenton Bailey, Randy Barbato

Gasland (HBO; An International WOW Company Production in association with HBO Documentary Films)

Directed by: Josh Fox

Top Chef “Give Me Your Huddled Masses” (Bravo; Magical Elves)

Directed by: Paul Starkman

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program

The Amazing Race (CBS; World Race Productions Inc.)

Phil Keoghan as Host

American Idol (Fox; FremantleMedia North America, Inc. and 19 TV Limited)

Ryan Seacrest as Host

Dancing With the Stars (ABC; BBC Worldwide Productions)

Tom Bergeron as Host

So You Think You Can Dance (Fox; Dick Clark Productions in association with 19 Entertainment)

Cat Deeley as Host

Survivor (CBS; SEG Inc.)

Jeff Probst as Host

Outstanding Cinematography for Non-fiction Programming

American Masters “Troubadours: Carole King / James Taylor & The Rise Of The Singer-Songwriter” (PBS; A Starcon LLC production in association with Thirteen’s American Masters for WNET.org)

Directors of photography: Nicola Marsh, Arlene Nelson

Anthony Bourdain: No Reservations “Haiti” (Travel Channel; Zero Point Zero Production, Inc.)

Directors of photography: Zach Zamboni, Todd Liebler

Gasland (HBO; An International WOW Company Production in association with HBO Documentary Films)

Josh Fox, Camera

Gettysburg (History; Produced by ScottFree Productions in association with Herzog & Company for History)

Director of photography: Michael Snyman

If God Is Willing and da Creek Don’t Rise (HBO; 40 Acres and a Mule Filmworks in association with HBO Documentary Films)

Director of photography: Cliff Charles

Whale Wars “To The Ends Of The Earth” (Animal Planet; Produced by Lizard Trading Company, LLC for Animal Planet)

Cinematography Team

Outstanding Cinematography for Reality Programming

The Amazing Race “You Don’t Get Paid Unless You Win” (CBS; World Race Productions Inc.)

Cinematography Team

Deadliest Catch “Redemption Day” (Discovery Channel; Produced by Original Productions, LLC for Discovery Communications

Cinematography Team

Intervention “Rachel” (A&E; GRB Entertainment for A&E Network)

Director of photography: Joia Speciale

Survivor “Rice Wars” (CBS; SEG Inc.)

Cinematography Team

Top Chef “Give Me Your Huddled Masses” (Bravo; Magical Elves)

Director of photography: Tim Spellman

Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming

American Masters “LENNONYC” (PBS; Co-production of Two Lefts Don’t Make A Right Productions, Dakota Group, Ltd and Thirteen’s American Masters in association with WNET.org for PBS)

Editors: Ed Barteski, Deborah Peretz

Anthony Bourdain: No Reservations “Haiti” (Travel Channel; Zero Point Zero Production,Inc.)

Editor: Eric Lasby

Becoming Chaz (OWN; World of Wonder Productions)

Editor: Cameron Teisher

Freedom Riders (PBS; A production of Firelight Films for American Experience)

Editors: Lewis Erskine, Aljernon Tunsil

If God Is Willing and da Creek Don’t Rise (HBO; 40 Acres and a Mule Filmworks in association with HBO Documentary Films)

Sam Pollard, Supervising Editor

Geeta Gandbhir, Editor

Outstanding Picture Editing For Reality Programming

The Amazing Race “You Don’t Get Paid Unless You Win” (CBS; World Race Productions Inc.)

Editor: Eric Goldfarb, Julian Gomez, Andrew Kozar, Paul C. Nielsen, Michael Bolanowski, Jennifer Nelson, Jacob Parsons

Deadliest Catch “Redemption Day” (Discovery Channel; Produced by Original Productions, LLC for Discovery Communications)

Supervising editors: Josh Earl, Kelly Coskran

Alex Durham, Editor

Project Runway “There Is An ‘I’ In Team” (Lifetime; The Weinstein Company, Miramax Films, Bunim-Murray Productions and Full Picture)

Editors: Lisa Trulli, Blue, Erik Hammarberg, Josh Franco

Survivor “Don’t You Work For Me?” (CBS; SEG Inc.)

Michael Greer, Supervising Editor

Editors: Chad Bertalotto, Eric Gardner, Andrew Bolhuis, James Ciccarello, Evan Mediuch, Hordur Arnarson

Top Chef “Give Me Your Huddled Masses” (Bravo; Magical Elves)

Kevin Kearney, Co-Lead Editor

LaRonda Morris, Co-Lead Editor

Edited by: Bri Dellinger, Michael Lynn Deis

Editors: Chris Colombel, Tom Danon, Jeff Nemetz

For more nominations, click here.

About The Author
Selina Chignall joins the realscreen team as a staff writer. Prior to working with rs, she covered lobbying activity at Hill Times Publishing. She also spent a year covering the Hill as a journalist with iPolitics. Her beat focused on youth, education, democratic reform, innovation and infrastructure. She holds a Master of Arts in Journalism from Western University and a Honours Bachelor of Arts from the University of Toronto.

Menu

Search