Docs

“Sugar Man,” “Inside Claridges” among Grierson nominees

The Grierson Trust has unveiled the final nominees for the Grierson 2013: British Documentary Awards, with Inside Claridges, The Imposter and Searching for Sugar Man (pictured) making the list.
September 17, 2013

The Grierson Trust has named the final nominees for the Grierson 2013: British Documentary Awards, with ‘Why Poverty?,’ Inside Claridges and Searching for Sugar Man (pictured) making the list.

Forty-eight titles have been nominated for the 41st annual awards, and winners will be announced on November 4.

“The nominations for this year’s Griersons represent the cream of documentary filmmaking, featuring both luminaries from the industry and students just setting out on their filmmaking careers,” said Dawn Airey, chairman of The Grierson Trust. “Our judging day was packed with lively, feisty debate and discussion as the jurors championed their favorite films, and the final list of nominations is a smorgasbord of documentary delights from across the globe.”

This year’s jurors included professor Mary Beard, filmmakers Chris Atkins, Liz Mermin and Vanessa Engle, and former Grierson winners and nominees Nick Broomfield, Mandy Chang, Sacha Mirzoeff, Daniel Vernon and David Clews.

A selection of the nominees are below, and the full list can be found here.

Best Documentary on a Contemporary Theme — Domestic

7/7: One Day in London
Ben Anthony for Minnow Films; first shown: BBC2

Bradley Wiggins – A Year in Yellow
John Dower for Twofour; first shown: Sky Atlantic

Dogging Tales
Leo Maguire for Minnow Films; first shown: Channel 4

Lifers
Tim Wardle for Century Films; first shown: Channel 4

Best Documentary on a Contemporary Theme — International

Law of the Jungle
Michael Christoffersen, Hans La Cour for Radiator Film; first shown: Sheffield Doc/Fest

Salma
Kim Longinotto for Vixen Films; first shown: Human Rights Watch Film Festival, London

Searching for Sugar Man
Malik Bendjelloul for Red Box Films & Passion Pictures in association with Canfield Pictures & The Documentary Company; first shown: Sheffield Doc/Fest

Walking Wounded: Return to the Frontline
Siobhan Sinnerton for Minnow Films; first shown: Channel 4

Best Science or Natural History Documentary

The 2000 Year-Old Computer
Michael Beckham for Images First; first shown: BBC4

How to Build a Bionic Man
Tom Coveney for Darlow Smithson Productions; first shown: Channel 4

Kangaroo Dundee: Part 1
Andrew Graham-Brown, Tom Mustill for AGB Films; first shown: BBC2

Order and Disorder: The Story of Energy
Nic Stacey for Furnace TV; first shown: BBC4

Most Entertaining Documentary

The Fish Market: Inside Billingsgate
Jamie Balment for Indus Films; first shown: BBC2

Inside Claridges (Episode 1)
Jane Treays for The Garden; first shown: BBC2

Nina Conti: A Ventriloquist’s Story – Her Master’s Voice
Nina Conti; first shown: BBC4

Searching for Sugar Man
Malik Bendjelloul for Red Box Films & Passion Pictures in association with Canfield Pictures & The Documentary Company; first shown: Sheffield Doc/Fest

Best Documentary Series

Our War
Katharine English, John Douglas, Dan Reed for BBC Productions; first shown: BBC3

The Secret History Of Our Streets
Joe Bullman, Brian Hill, Mary Cranitch, Paul Berczeller, Chris Durlacher for Century Films & Halcyons Heart Films; first shown: BBC2

‘Why Poverty?’
Ben Lewis, Brian Hill, Alex Gibney, Hugo Berkeley, Osvalde Lewat, Bosse Lindquist, Christoffer Guldbrandsen, Mona Eldaief, Jehane Noujaim, Weijun Chen for Steps International, DR & BBC; first shown: BBC1

The Year The Town Hall Shrank
David Nath, James Newton for Blast! Films; first shown: BBC4

Best Cinema Documentary

5 Broken Cameras
Emad Burnat, Guy Davidi for Alegria Productions, Burnat Films Palestine, Guy DVD Films Production; first shown: General theatrical release

The House I Live In
Eugene Jarecki; first shown: General theatrical release

The Imposter
Bart Layton for RAW in association with Red Box Films and Passion Pictures; first shown: General theatrical release

Marina Abramovic: The Artist is Present
Matthew Akers; first shown: General theatrical release

Best Historical Documentary

Donald Campbell: Speed King
Ashley Gething for Tern Television; first shown: BBC2
The Genius of Josiah Wedgwood
Ian Denyer for What Larks! Productions; first shown: BBC2
The Secret History of Our Streets: Deptford High Street
Joseph Bullman for Century Films & Halcyon Hearts Films; first shown: BBC2
The Trouble with Aid
Ricardo Pollack for Wall to Wall Media; first shown: BBC4
About The Author

Menu

Search