Docs

“Amazing Race Canada,” “The Defector” take prizes at CSAs

The Canadian Screen Awards presented its honors for news and sports, documentary, lifestyle, reality and digital media last night in Toronto. (Pictured: The Amazing Race Canada)
March 5, 2014

The Canadian Screen Awards presented its honors for news and sports, documentary, lifestyle, reality and digital media Tuesday night in Toronto, and multiple winners included CTV’s The Amazing Race Canada, Food Network Canada’s You Gotta Eat Here! and History Channel Canada’s Museum Secrets.

Ann Shin’s documentary The Defector: Escape From North Korea, which aired on TVO, also picked up multiple awards at last night’s gala ceremony.

A list of winners with credits from The Academy of Canadian Cinema and Television follows. For a complete list of last night’s winners, visit the Academy’s official website.

Barbara Sears Award for Best Editorial Research
CBC News: the fifth estate – “Rate my Hospital”
CBC (CBC)
Amber Hildebrandt, Anita Elash, Kimberly Ivany, Romilla Karnick, Sangeeta Patel, Sina Zapfe

Barbara Sears Award for Best Visual Research
Quality Balls – The David Steinberg Story
HBO Canada (Bell Media/Corus Entertainment)
Elizabeth Klinck

Best Cross-Platform Project – Non-Fiction
The Amazing Race Canada Interactive
(Secret Location)
Chris Skinner, CJ Hervey, James Milward, Pietro Gagliano, Ryan Andal

Best Direction in a Documentary Program
The Defector: Escape from North Korea
TVO (TVO)
Ann Shin

Best Direction in a Documentary Series
War Story – “Ortona: The War Inside”
History Channel Canada (Shaw Media)
Barry Stevens

Best Direction in a Lifestyle/Practical Information Program or Series
You Gotta Eat Here! – “American Cheesesteak”
Food Network Canada (Shaw Media)
Jim Morrison

Best Direction in a Reality/Competition Program or Series
Undercover Boss Canada – “PJ Pets”
W Network (Corus Entertainment)
Graeme Lynch

Best Documentary Program
The Defector: Escape from North Korea
TVO (TVO)
(Fathom Film Group)
Ann Shin

Best Documentary Series
Engraved on a Nation
TSN (Bell Media)
(90th Parallel Productions Ltd., Aquila Productions, Frantic Films, Infield Fly Production, Through the Roof)
Ken Volden, Robin Johnston, Shawn Redmond

Best Factual Program or Series
Museum Secrets
History Channel Canada (Shaw Media)
(Kensington Communications Inc.)
Bill Robertson, Marianne Kushmaniuk, Robert Lang, Tara Jan

Best History or Biography Documentary Program or Series
The Real Inglorious Bastards
History Channel Canada (Shaw Media)
(Storyline Entertainment)
Ed Barreveld, Min Sook Lee

Best Lifestyle or Talk Program or Series
You Gotta Eat Here!
Food Network Canada (Shaw Media)
(Lone Eagle Entertainment)
Michael Geddes, Rachel Horvath, Sheldon Teicher, Steven Mitchell

Best Original Music for a Non-Fiction Program or Series
West Wind: The Vision of Tom Thomson
Bravo! (Bell Media)
John Welsman

Best Original Program or Series produced for Digital Media – Non-Fiction
CBC Music Presents: The Beetle Roadtrip Sessions
(CBC Television)
Brent Hodge, Bryan Ward, Grant Lawrence, Kai Black, Talia Schlanger

Best Performing Arts or Arts Documentary Program
I AM NOT A ROCK STAR
documentary (CBC)
(Adobe Productions International)
Bobbi Jo Hart, Robbie Hart

Best Photography in a Documentary Program or Series
We Were Children
APTN (APTN)
Jeremy Benning CSC, Kim Bell

Best Photography in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
The Amazing Race Canada – “Where in The World is Ogopogo?”
CTV (Bell Media)
Peter Rieveshl, Ryan Shaw

Best Picture Editing in a Documentary Program or Series
I AM NOT A ROCK STAR
documentary (CBC)
Howard Goldberg

Best Picture Editing in a Reality/Competition Program or Series
Intervention Canada – “Tammy”
Slice (Shaw Media)
Aaron Shapero, John Watson

Best Picture Editing in an Information Program or Series
Museum Secrets – “Inside the National Maritime Museum, London”
History Channel Canada (Shaw Media)
Graeme Ball

Best Science or Nature Documentary Program or Series
Aliens: The Definitive Guide
Discovery Channel Canada (Bell Media)
(Handel Productions, Arrow Media)
Alan Handel, Tom Brisley

Best Writing in a Documentary Program or Series
The War of 1812: Been There, Won That (Doc Zone)
CBC (CBC)
Susan Teskey

Best Writing in a Lifestyle or Reality/Competition Program or Series
The Amazing Race Canada – “Where in the World is Ogopogo?”
CTV (Bell Media)
Mark Lysakowski, Rob Brunner

Donald Brittain Award for Best Social/Political Documentary Program
The People of the Kattawapiskak River
TVO (TVO)
(National Film Board of Canada)
Alanis Obomsawin, Ravida Din

About The Author

Menu

Search