Docs

“Pussy Riot,” “Crash Reel” among Grierson doc nominees

Lucy Walker's The Crash Reel and Mike Lerner and Maxim Pozdorovkin's Pussy Riot: A Punk Prayer (pictured) are among the docs short-listed for The Grierson Trust's 2014 British Documentary Awards.
July 29, 2014

Lucy Walker’s The Crash Reel and Mike Lerner and Maxim Pozdorovkin’s Pussy Riot: A Punk Prayer (pictured) are among the documentaries short-listed for The Grierson Trust’s 2014 British Documentary Awards.

The annual awards from The Grierson Trust – which commemorates the Scottish documentarian John Grierson – are intended to honor docs “that have made a significant contribution to the form.”

Final nominations will be revealed on September 16, with the awards ceremony taking place in London on November 3.

In addition to The Crash Reel and Pussy Riot, the remaining films short-listed for the Bertha DocHouse Best Cinema Documentary award include Joshua Oppenheimer’s The Act of Killing, Zachary Heinzerling’s Cutie and the Boxer, Verena Paravel and Lucien Castaing-Taylor’s Leviathan, Katrine W. Kjaer’s Mercy Mercy, John Akomfrah’s The Stuart Hall Project and Alex Gibney’s We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks.

Meanwhile, programs vying for the Envy Best Documentary Series award include 15,000 Kids and Counting (Channel 4), Bedlam (Channel 4), Educating Yorkshire (Channel 4), Life and Death Row (BBC3), Orphans of the Sahara (Al Jazeera English), Protecting our Parents (BBC2), The Routemasters (BBC2) and Skint (Channel 4).

Finally, the Documentary Presenter of the Year category – added just last year – includes Arthur Williams for  D-Day As It Happens and The Plane That Saved Britain (Channel 4); David Attenborough for David Attenborough’s Natural History Museum Alive (Sky 3D); Dr Christian Jessen for Undercover Doctor: Cure Me, I’m Gay (Channel 4); Michael Mosley for Pain, Pus and Poison: The Search for Modern Medicines (BBC4); Rich Hall for Rich Hall You Can Go To Hell, I’m Going to Texas (Channel 4); Rupert Everett for Love for Sale with Rupert Everett (Channel 4); Stacey Dooley for Stacey Dooley Investigates (BBC3); and Stephen Fry for Out There (BBC2).

A selection of the shortlist is below, with the full list available here.

Satusfaction Best Science or Natural History Documentary

Bigfoot Files – Yeti
Steven Clarke for Icon Films; first shown: Channel 4

The Burrowers: Animals Underground – Episode 1
Martin Williams, Kirsty Wilson, Oliver Page for Dragonfly Film and Television; first shown: BBC2

David Attenborough’s Natural History Museum Alive 3D
Dan Smith for Colossus Productions; first shown: Sky 3D

Dead Famous DNA (Part 3)
Rob Davis for Double Act Productions; first shown: Channel 4

The Joy of Logic
Catherine Gale for Wingspan Productions Ltd; first shown: BBC4

Live from Space: Lap of the Planet
Ron DeMores for Arrow International Media Limited; first shown: Channel 4

Particle Fever
Mark Levinson for Particle Fever, LLC; first shown: Sheffield Doc/Fest

Psychopath Night
Jenny Dames, Rob Coldstream for Oxford Film and Television; first shown: Channel 4

Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

The Call Centre, Episode 1
Xavier Alford for BBC Wales; first shown: BBC3

Fast and Fearless: Britain’s Banger Racers
Paddy Wivell for Boundless; first shown: BBC2

Gogglebox – Episode 2
Production Team for Studio Lambert; first shown: Channel 4

The Great Hip Hop Hoax
Jeanie Finlay for Glimmer Films, Met Film Productions; first shown: BBC2

Miraculouse Tales
Daniel Vernon for Erica Starling Productions; first shown: Celtic Media Festival

The Moaning of Life: Death
Richard Yee for Me & You Productions and Round Ed Productions; first shown: Sky1

Our Gay Wedding: The Musical
Tim Van Someren for Wingspan Productions Ltd; first shown: Channel 4

Skint, Episode 1
James Bluemel, Holly Challinor for KEO films; first shown: Channel 4

ITN Source Best Historical Documentary

The Day Kennedy Died
Leslie Woodhead for Finestripe Productions; first shown: ITV

Here Was Cuba
John Murray, Emer Reynolds for Crossing the Line Productions ; first shown: More4

Hidden Histories: WW1′s Forgotten Photographs
Nick Maddocks for Testimony Films; first shown: BBC4

The Iraq War: Regime Change
Paul Mitchell, Norma Percy, Charlie Smith for Brook Lapping Productions; first shown: BBC2

The Last Days of Anne Boleyn
Robert Coldstream for Oxford Film and Television ; first shown: BBC2

Royal Cousins at War: Into The Abyss
Richard Sanders for Blakeway Productions; first shown: BBC2

Story of the Jews: Over the Rainbow
Hugo MacGregor for Oxford Film and Television; first shown: BBC2

The Tube: An Underground History
James House, Tom Swingler for Blast! Films; first shown: BBC2

About The Author

Menu

Search