Docs

“Sherpa,” “Broken Brain” shortlisted for Griersons

Sherpa (pictured) director Jennifer Peedom and My Beautiful Broken Brain helmers Lotje Sodderland and Sophie Robinson are among a record number of female directors shortlisted for the Grierson Trust's British Documentary Awards.
July 26, 2016

Sherpa director Jennifer Peedom and My Beautiful Broken Brain helmers Lotje Sodderland and Sophie Robinson are among the record number of female directors to be shortlisted for the Grierson Trust’s 2016 British Documentary Awards.

Female nominees for this year’s awards have climbed from 36 to 51 and dominate such categories as Best Documentary Series and Best Constructed Documentary Series. Titles include Pamela Gordon’s Dementiaville (Channel 4); Marina Parker, Jonathan Taylor, Ellena Wood and Francine Shaw’s Life and Death Row (BBC3); Gilly Goshawk and Richard Mills’ First Dates (Channel 4); and Abigail Priddle, Clare Richards and Holly Challinor’s The Met: Policing London (BBC1).

Pubcasters BBC and Channel 4 were the most shortlisted, with 41 and 26 entries respectively, while digital platform TheGuardian.com makes its shortlist debut with John DomokosWe Walk Together. Other digital portals shortlisted include Netflix, Vice Media, Russia Today, Al Jazeera, Channel Five, Sky Arts, Sky Atlantic and ITV.

“This has been another year of outstanding documentaries with each category showcasing a variety of powerful and memorable films, which enlighten and inform viewers about the world we live in,” said Grierson Trust chairman Lorraine Heggessey in a statement.

Among the 10 films and presenters shortlisted across multiple categories are Leo Maguire’s Breaking Into Britain: The Lorry Jumpers, Alex Gibney‘s Going Clear: Scientology and the Prison of Belief, Jerry Rothwell’s How To Change the World, Asif Kapadia‘s Amy, David Olesoga’s Britain’s Forgotten Slave Owners: Profit and Loss, David Attenborough’s Attenborough and the Giant Dinosaur and David Attenborough’s Great Barrier Reef, Davina McCall’s Long Lost Family, Channel 4′s Secret Life of 4, 5 and 6 Years Olds and Marcus Plowright‘s Muslim Drag Queens.

Final nominations will be announced on September 20. Winners will be revealed at an awards ceremony on November 7 in London.

The full shortlist is below:

Best Documentary on a Contemporary Theme – Domestic

The Age of Loneliness
Sue Bourne for Wellpark Productions; first shown: BBC One

Behind Closed Doors
Anna Hall for True Vision Aire; first shown: BBC One

Breaking into Britain: The Lorry Jumpers            
Leo Maguire for Minnow Films; first shown: Channel 4

Chemsex            
William Fairman, Max Gogarty for VICE Media; first shown: London Film Festival

How to Die: Simon’s Choice      
Rowan Deacon for Minnow Films; first shown: BBC Two

Love You to Death: A Year of Domestic Violence  
Vanessa Engle for BBC Documentaries; first shown: BBC Two

Muslim Drag Queens
Marcus Plowright for Swan Films; first shown: Channel 4

My Son the Jihadi
Peter Beard for True Vision Productions; first shown: Channel 4

Best Documentary on a Contemporary Theme – International

3 Days That Shook Paris              
Ursula Macfarlane, Anna Pritchard for Films of Record; first shown: More 4

Breaking into Britain: The Lorry Jumpers
Leo Maguire for Minnow Films; first shown: Channel 4

Children of the Gaza War          
James Jones for BBC; first shown: BBC Two

Falciani’s Tax Bomb
Ben Lewis for Gebrüder Beetz Film produktion; first shown: Sheffield Doc/Fest

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief            
Alex Gibney for Jigsaw Productions; first shown: General theatrical release

How to Change the World
Jerry Rothwell for Met Film Production, Insight Productions Ltd, Daniel Films; first shown: Sky Atlantic

Mumbai High: The Musical
Brian Hill, Sam Benstead for Century Films Ltd; first shown: BBC Four

Storyville:  A Syrian Love Story
Sean McAllister for Tenfoot films; first shown: BBC Four

The Open University Best Documentary on Current Affairs      

Al Jazeera Investigates – Genocide Agenda
Adrian Billing for Al Jazeera Media Network; first shown: Al Jazeera

Dispatches:  Escape from Isis
Edward Watts for ITN; first shown: Channel 4

Exposure: Jihad:  A British Story
Deeyah Khan for Fuuse Films; first shown: ITV

Exposure:  Saudi Arabia Uncovered
James Jones for Hardcash Productions; first shown: ITV

The Jihadis Next Door
Jamie Roberts for Mentorn Media; first shown: Channel 4

This World:  Outbreak: The Truth About Ebola
Dan Edge for Mongoose Pictures and Quicksilver Media; first shown: BBC Two

Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks  
Dan Reed for Amos Pictures; first shown: BBC Two

We Walk Together
John Domokos for The Guardian; first shown: theguardian.com

Best Arts Documentary      

Amy      
Asif Kapadia for On The Corner; first shown: General theatrical release

Bolshoi Babylon
Nick Read, Mark Franchetti for Red Box Films; first shown: General theatrical release

Handmade – Glass
Ian Denyer for BBC Scotland Arts; first shown: BBC Four

Painting the Johnsons
Rupert Edwards for Riverdog Productions; first shown: Sky Arts

Secrets of the Mona Lisa
Ian Leese for Brinkworth Films; first shown: BBC Two

Ted Hughes: Stronger Than Death
Richard Curson Smith for Matchlight; first shown: BBC Two

The Vote
Josie Rourke, Tony Grech-Smith for Two Four/Donmar Warehouse ; first shown: More 4

What Do Artists Do All Day:  Sue Webster
Colette Camden for BBC Scotland Arts; first shown: BBC Four

ITN Source Best Historical Documentary 

1945: The Savage Peace
Peter Molloy for Blakeway Productions; first shown: BBC Two

The 7/7 London Bombing: Survivors’ Stories
Carl Hindmarch for STV; first shown: ITV

Attacking the Devil
Jacqui Morris, David Morris for Frith Street Films Ltd; first shown: General theatrical release

Britain’s Forgotten Slave Owners: Profit and Loss
James Van Der Pool, Ben Crichton for BBC Studios; first shown: BBC Two

Decadence and Downfall: The Shah of Iran’s Ultimate Party
Hassan Amini for Amber Television; first shown: BBC Four

Hunt for the Arctic Ghost Ship
Ben Finney, Drama Director: Stuart Elliott for Lion Television; first shown: Channel 4

My Nazi Legacy
David Evans for Wildgaze & Willow Films; first shown: General theatrical release

Victorian Bakers – Episode two 
Mark Bates, Neil Ferguson for Wall to Wall; first shown: BBC Two

Clockwork Capital Best Science Documentary   

Can You Stop My Multiple Sclerosis?
Alison Priestley, Alys Cummings for BBC TV; first shown: BBC One

Countdown to Life: Against The Odds
Helen Sage for BBC Science Production London in partnership with The Open University; first shown: BBC Two

First Contact: Lost Tribe of Amazon
Angus Macqueen for Ronachan Films; first shown: Channel 4

Heston’s Dinner In Space
Jay Taylor for Thoroughly Modern Media; first shown: Channel 4

Inside Einstein’s Mind: The Enigma of Space and Time
Jamie Lochhead for Windfall Films; first shown: BBC Four

My Beautiful Broken Brain
Lotje Sodderland, Sophie Robinson for My Beautiful Broken Brain Ltd; first shown: Netflix

Oak Tree: Nature’s Greatest Survivor
Nic Stacey for Furnace TV; first shown: BBC Four

Ten Billion
Peter Webber for Oxford Film & Television; first shown: Sky Atlantic

Best Natural History Documentary          

Attenborough and the Giant Dinosaur 
Charlotte Scott for BBC Natural History Unit / PBS; first shown: BBC One

Bear with Me
Yana Yerlashova; first shown: RT

Big Cats: An Amazing Animal Family
Alex Williamson for Offspring Films; first shown: Sky 1

Great Barrier Reef with David Attenborough – Episode 3: Survival
Mike Davis, Anne Sommerfield for Atlantic Productions; first shown: BBC One

The Great Polar Bear Feast
Nick Clark-Powell, Andrew Graham-Brown for Renegade Pictures (UK) Ltd; first shown: Channel 4

The Hunt:  The Hardest Challenge
Alastair Fothergill, Huw Cordey for Silverback Films; first shown: BBC One

Loch Lomond:   Spring – The Season of New Life
Duncan Chard for Tigress Productions and GroupM; first shown: Channel 5

Shark - programme 1
Steve Greenwood for BBC; first shown: BBC One

Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary     

100 Year-Old Drivers Ride Again
Harry Beney for RDF Television; first shown: ITV

Being Ginger
Scott P. Harris; first shown: Netflix

Billy Connolly’s Tracks Across America – Episode 3    
Mike Reilly for 7 Wonder; first shown: ITV

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
Douglas Tirola for 4th Row Films; first shown: Sky Atlantic

Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds - Episode 2
Nicola Brown (Series Director), Harjeet Chhoker, Kathryn Tregidgo, Rachel Harvie for RDF Media; first shown: Channel 4

The Secret World of Lego
Christian Trumble for Waddell Media; first shown: Channel 4

The Tribe – Episode 2
Paddy Wivell for Renegade; first shown: Channel 4

A Very British Brothel
Michael Beilinson for Transparent Television; first shown: Channel 4

Envy Best Documentary Series     

Dementiaville  
Pamela Gordon (Series Director) for TwoFour /GroupM Entertainment / The Open University; first shown: Channel 4

The Detectives
James Newton for Minnow Films; first shown: BBC Two

The Hunt            
Alastair Fothergill, Huw Cordey for Silverback Films; first shown: BBC One

Inside Obama’s White House  
Paul Mitchell, Sarah Wallis, Delphine Jaudeau, Mick Gold, Norma Percy for Brook Lapping Productions; first shown: BBC Two

Life and Death Row      
Marina Parker, Jonathan Taylor, Ellena Wood, Francine Shaw for BBC Documentaries Production; first shown: BBC Three

The Met: Policing London          
Abigail Priddle, Clare Richards, Holly Challinor for BBC Documentaries Production; first shown: BBC One

The Murder Detectives
Dave Nath – Series Director for Films of Record; first shown: Channel 4

The Tribe
Paddy Wivell for Renegade Pictures; first shown: Channel 4

Evolutions Best Constructed Documentary Series         

Back in Time for The Weekend
Tom McCarthy, Victoria Bell, Kim Maddever, Emma Frank for Wall To Wall; first shown: BBC Two

First Dates         
Gilly Goshawk and Richard Mills for Twenty Twenty; first shown: Channel 4

Gogglebox
Stephen Lambert, Tania Alexander, Chantal Boyle, Tom Whitrow for Studio Lambert; first shown: Channel 4

Hunted
Wes Pollitt for Shine TV; first shown: Channel 4

Long Lost Family             
Freddie Foss-Smith, Page Shepherd, Claire Lewis, Caroline Matthews, Sarah Feltes, Leo Burley for Wall To Wall Media; first shown: ITV

The Real Marigold Hotel
Series Director: Tom Currie for Twofour; first shown: BBC Two

SAS Who Dares Wins
Production team for Minnow Films; first shown: Channel 4

Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds
Nicola Brown (Series Director), Harjeet Chhoker, Kathryn Tregidgo and Rachel Harvie for RDF Media; first shown: Channel 4

Bertha DocHouse Best Cinema Documentary    

Amy      
Asif Kapadia for On The Corner; first shown: General theatrical release

Best of Enemies
Morgan Neville and Robert Gordon; first shown: General theatrical release

Cartel Land
Matthew Heineman; first shown: General theatrical release

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief            
Alex Gibney for Jigsaw Productions; first shown: General theatrical release

How to Change the World
Jerry Rothwell for Met Film Production, Daniel Films, Insight Production Ltd; first shown: General theatrical release

The Look of Silence
Joshua Oppenheimer, co-director: Anonymous; first shown: General theatrical release

Mapplethorpe: Look at the Pictures
Fenton Bailey, Randy Barbato; first shown: General theatrical release

Sherpa 
Jennifer Peedom for Arrow Media/Felix Media; first shown: General theatrical release

Channel 4 Best Newcomer Documentary           

16 Years till Summer
Lou McLoughlan for Loumclou Films Ltd; first shown: Sheffield Doc/Fest

Catching History’s Criminals: The Forensics Story
Emma Oastler for BBC Science Scotland; The Open University; BBC Worldwide; first shown: BBC Four

Chasing Dad: A Lifelong Addiction
Phillip Wood for Rare Day; first shown: BBC Three

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Adam Benzine for Jet Black Iris Productions UK / Jet Black Iris Corporation / Jet Black Iris America LLC; first shown: Sheffield Doc/Fest

Colours of the Alphabet
Alastair Cole for Lansdowne Productions Ltd; first shown: 2016 Glasgow Film Festival

The Extraordinary Case of Alex Lewis
Leonardo Machado for Twofour; first shown: Channel 4

Muslim Drag Queens
Marcus Plowright for Swan Films; first shown: Channel 4

Where You’re Meant to Be
Paul Fegan for Better Days Ltd; first shown: Glasgow Film Festival

Sky Atlantic Best Student Documentary 

AWA: Zimbabwe’s Rap Queen
Max Thurlow for London College of Communication; first shown: University/College screening

Coalville Gold
Ross Bolidai for National Film and Television School; first shown: University/College screening

Forest Gate Girls
Tariq Elmeri for National Film and Television School; first shown: University/College screening

The Pacemaker
Selah Hennessy for National Film and Television School; first shown: University/College screening

The Sunflower Inn
Miriam Ernst for National Film and Television School; first shown: University/College screening

Transindia
Meera Darji for Coventry University; first shown: University/College screening

Uprooted
Ross Domoney for National Film and Television School; first shown: University/College screening

Women in Sink
Iris Zaki for Royal Holloway, University of London; first shown: UK Jewish Film Festival

Warner Bros TV Production UK Documentary Presenter of the Year 

Adam Pearson for Adam Pearson: Freak Show & The Ugly Face of Disability Hate Crime
Nick Poyntz for betty; first shown: BBC Three

David Attenborough for Attenborough and the Giant Dinosaur
Charlotte Scott for BBC Natural History Production / PBS America; first shown: BBC One

David Olusoga for Britain’s Forgotten Slave Owners
James Van Der Pool, Ben Crichton for BBC Studios first shown: BBC Two

Davina McCall for Long Lost Family
Freddie Foss-Smith, Page Shepherd, Claire Lewis, Caroline Matthews, Sarah Feltes, Leo Burley for Wall to Wall Media; first shown: ITV

Hugh Fearnley-Whittingstall for Hugh’s War on Waste
Minoo Bhatia and Callum Webster for KEO Films; first shown: BBC One

Louis Theroux for Louis Theroux: Drinking To Oblivion
Tom Barrow, Jamie Pickup (Series Producer) for BBC Documentaries Production; first shown: BBC Two

Mary Beard for Mary Beard’s Ultimate Rome: Empire Without Limit
Chris Mitchell for Lion Television; first shown: BBC Two

Paul Mayhew-Archer for Parkinson’s: The Funny Side
Jane Goddard for BBC South; first shown: BBC One

About The Author
Meagan Kashty is an associate editor of realscreen, an international print and online magazine that covers the non-fiction film and television industries. Meagan is an award-winning business journalist. Prior to joining the realscreen team, Meagan was online editor of Canadian Grocer, named Magazine of the Year at the 2015 Canadian Business Media Awards. She can be reached at mkashty@brunico.com, and you can follow her on Twitter @MegKashty

Menu

Search