Docs

“Amy,” “Going Clear” score Grierson Award nominations

Asif Kapadia's Amy and Joshua Oppenheimer's The Look of Silence are up for best cinema documentary, alongside projects from Alex Gibney and Matthew Heineman.
September 21, 2016

AmyGoing Clear: Scientology and the Prison of BeliefThe Murder DetectivesFirst Dates and The Secret World of Lego are among the documentaries nominated for the Grierson Trust’s 2016 British Documentary Awards.

Asif Kapadia‘s Amy and Joshua Oppenheimer’s The Look of Silence are up for best cinema documentary, alongside Alex Gibney‘s Going Clear: Scientology and the Prison of Belief and Matthew Heineman’s Cartel Land.

In the series categories, BBC2′s The Detectives and Inside Obama’s White House and Channel 4′s The Murder Detectives and The Tribe are up for best documentary series.

Meanwhile,  Channel 4′s First Dates, The Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds and SAS Who Dares Wins will go up against BBC2′s The Real Marigold Hotel in the best constructed documentary series category.

The BBC leads the nominees with 27, while Channel 4 follows with 10 nods. ITV scored two nominations and theguardian.com, Channel Five and Sky Atlantic each have one.

Women directors are represented with 23 names appearing across the categories including the all the nominees in best constructed documentary series. Docs and series with more than one nomination include AmyThe Secret Life of 4, 5 and 6 Year OldsBritain’s Forgotten Slave Owners and The Tribe.

The full list of nominees are below. The winners will be announced during ceremony hosted by comedian and impressionist Jon Culshaw on Nov. 7.

Best Documentary on a Contemporary Theme – Domestic

The Age of Loneliness
Sue Bourne for Wellpark Productions; first shown: BBC1

Behind Closed Doors
Anna Hall for True Vision Aire; first shown: BBC1

How to Die: Simon’s Choice
Rowan Deacon for Minnow Films, The Open University; first shown: BBC2

My Son the Jihadi
Peter Beard for True Vision Productions; first shown: Channel 4

Best Documentary on a Contemporary Theme – International

Children of the Gaza War
James Jones for BBC; first shown: BBC2

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
Alex Gibney for Jigsaw Productions; first shown: General theatrical release

How to Change the World
Jerry Rothwell for Met Film Production, Insight Productions Ltd, Daniel Films; first shown: Sky Atlantic

Storyville: A Syrian Love Story
Sean McAllister for Tenfoot films; first shown: BBC4

The Open University Best Documentary on Current Affairs

Exposure: Jihad: A British Story
Deeyah Khan for Fuuse Films; first shown: ITV

This World: Outbreak: The Truth About Ebola
Dan Edge for Mongoose Pictures and Quicksilver Media; first shown: BBC2

This World: Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks
Dan Reed for Amos Pictures; first shown: BBC2

We Walk Together
John Domokos for The Guardian; first shown: theguardian.com

Best Arts Documentary

Amy
Asif Kapadia for On The Corner; first shown: General theatrical release

Handmade – Glass
Ian Denyer for BBC Studios; first shown: BBC4

Ted Hughes: Stronger Than Death
Richard Curson Smith for Matchlight; first shown: BBC2

What Do Artists Do All Day: Sue Webster
Colette Camden for BBC Studios; first shown: BBC4

ITN Source Best Historical Documentary

Attacking the Devil
Jacqui Morris, David Morris for Frith Street Films Ltd; first shown: General theatrical release

Britain’s Forgotten Slave Owners: Profit and Loss
James Van Der Pool, Ben Crichton for BBC Studios; first shown: BBC2

Decadence and Downfall: The Shah of Iran’s Ultimate Party
Hassan Amini and LAA Films for Amber Television; first shown: BBC4

Victorian Bakers - Ep 2
Peter Sweasey, Neil Ferguson for Wall to Wall; first shown: BBC2

Clockwork Capital Best Science Documentary

Countdown to Life: Against The Odds
Helen Sage for BBC Studios, The Open University; first shown: BBC2

Heston’s Dinner In Space
Jay Taylor for Thoroughly Modern Media; first shown: Channel 4

Inside Einstein’s Mind: The Enigma of Space and Time
Jamie Lochhead for Windfall Films; first shown: BBC 4

Oak Tree: Nature’s Greatest Survivor
Nic Stacey for Furnace TV; first shown: BBC4

Best Natural History Documentary

Attenborough and the Giant Dinosaur
Charlotte Scott for BBC Studios, PBS, BBC Worldwide; first shown: BBC1

The Hunt: The Hardest Challenge
Alastair Fothergill, Huw Cordey for Silverback Films, BBC, BBC Worldwide, BBC America, The Open University, CCTV9, NDR Naturfilm; first shown: BBC1

Loch Lomond: Spring – The Season of New Life
Duncan Chard for Tigress Productions, GroupM Entertainment; first shown: Channel 5

Sharkprogram 1
Steve Greenwood for BBC Studios; first shown: BBC1

Nyman Libson Paul Best Entertaining Documentary

Billy Connolly’s Tracks Across America – Ep 3
Mike Reilly for 7 Wonder; first shown: ITV

Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds – Ep 2
Teresa Watkins, Emily Lawson, Nicola Brown for RDF Media; first shown: Channel 4

The Secret World of Lego
Christian Trumble for Waddell Media; first shown: Channel 4

The Tribe – Ep 2
Paddy Wivell, Livia Simoka, Vicky Mitchell for Renegade Pictures; first shown: Channel 4

Envy Best Documentary Series

The Detectives
James Newton for Minnow Films; first shown: BBC2

Inside Obama’s White House
Norma Percy, Paul Mitchell, Sarah Wallis, Delphine Jaudeau, Mick Gold for Brook Lapping Productions; first shown: BBC2

The Murder Detectives
Dave Nath – Series Director for Films of Record; first shown: Channel 4

The Tribe
Paddy Wivell, Livia Simoka, Vicky Mitchell for Renegade Pictures; first shown: Channel 4

Evolutions Best Constructed Documentary Series

First Dates
Gilly Goshawk and Richard Mills for Twenty Twenty; first shown: Channel 4

The Real Marigold Hotel
Series Director: Tom Currie for Twofour; first shown: BBC2

SAS Who Dares Wins
Production team for Minnow Films; first shown: Channel 4

Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds
Teresa Watkins, Emily Lawson, Nicola Brown for RDF Media; first shown: Channel 4

Bertha DocHouse Best Cinema Documentary

Amy
Asif Kapadia for On The Corner; first shown: General theatrical release

Cartel Land
Matthew Heineman; first shown: General theatrical release

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
Alex Gibney for Jigsaw Productions; first shown: General theatrical release

The Look of Silence
Joshua Oppenheimer, co-director: Anonymous; first shown: General theatrical release

Channel 4 Best Newcomer Documentary

16 Years till Summer
Lou McLoughlan for Loumclou Films; first shown: Sheffield Doc/Fest

Chasing Dad: A Lifelong Addiction
Phillip Wood for Rare Day; first shown: BBC3

Claude Lanzmann: Spectres of the Shoah
Adam Benzine for Jet Black Iris Productions UK / Jet Black Iris Corporation / Jet Black Iris America LLC; first shown: Sheffield Doc/Fest

Where You’re Meant to Be
Paul Fegan for Better Days; first shown: Glasgow Film Festival

Sky Atlantic Best Student Documentary

Coalville Gold
Ross Bolidai for National Film and Television School; first shown: University/College screening

The Pacemaker
Selah Hennessy for National Film and Television School; first shown: University/College screening

The Sunflower Inn
Miriam Ernst for National Film and Television School; first shown: University/College screening

Women in Sink
Iris Zaki for Royal Holloway, University of London; first shown: UK Jewish Film Festival

Warner Bros TV Production UK Documentary Presenter of the Year

Adam Pearson for Adam Pearson: Freak Show & The Ugly Face of Disability Hate Crime
Nick Poyntz, Sophie Binyon for betty; first shown: BBC2

David Olusoga for Britain’s Forgotten Slave Owners
James Van Der Pool, Ben Crichton for BBC Studios first shown: BBC22

Louis Theroux for Louis Theroux: Drinking to Oblivion
Tom Barrow for BBC Studios; first shown: BBC2

Paul Mayhew-Archer for Parkinson’s: The Funny Side
Jane Goddard for BBC South; first shown: BBC1

About The Author
Daniele Alcinii is a news reporter at realscreen, the leading international publisher of non-fiction film and television industry news and content. He joins the rs team with journalism experience following a stint out west with Sun Media in Edmonton's Capital Region, and communications work in Melbourne, Australia and Toronto. You can follow him on Twitter at @danielealcinii.

Menu

Search