Docs

Edinburgh TV Awards shortlist revealed

Amid the announcement that categories have expanded to include online content and smaller production companies, the Edinburgh International Television Festival has unveiled its shortlist of nominations for its 18th annual Edinburgh TV ...
June 12, 2019

Amid the announcement that categories have expanded to include online content and smaller production companies, the Edinburgh International Television Festival has unveiled its shortlist of nominations for its 18th annual Edinburgh TV Awards.

The production company of the year nominees includes CPL Productions, ITN Productions, Merman Television Limited, Studio Lambert, Two Brothers Pictures and World Productions.

Small indie of the year’s shortlist is comprised of Blakeway North, Kalel Productions, Lambent Productions, Mighty Productions, Renowned Films, and Spelthorne Community Television.

Nominated in the channel of the year category are BBC1, BBC2, BBC4, ITV, Channel 4, and Channel 5, while the best specialist channel shortlist is made up of Crime+Investigation, History, BBC4, Sky Arts, MTV and Comedy Central UK.

On the shortlist for UK broadcaster VOD of the year are BBC iPlayer, All 4 and ITV Hub. Nominees for the online channel of the year include BBC3, Barcroft TV, and Real Stories, Little Dot Studios.

The best documentary program nominees are Bros: After the Screaming Stops (Fulwell73 for BBC4), Stephen: The Murder That Changed a Nation (On The Corner for BBC1), Dynasties (BBC Studios for BBC1; pictured), Louis Theroux’s Altered States (BBC Studios The Documentary Unit for BBC2), Leaving Neverland: Michael Jackson and Me (Amos Pictures for Channel4) and The Abused (Brinkworth Productions for Channel 5).

For the popular factual series honor, nominees include 60 Days on the Street (Boundless for Channel 4), SAS: Who Dares Wins (Minnow for Channel 4), The Great British Bake Off (Love Productions for Channel 4), Race Across the World (Studio Lambert for BBC2), Old People’s Home for 4 Year Olds (CPL Productions for Channel 4), and Harry’s Heroes: The Full English (Talkback for ITV).

Finally, the award for best entertainment series has shortlisted Gogglebox (Studio Lambert for Channel 4), The Big Narstie Show (Expectation for Channel 4),  The Last Leg (Open Mike Productions for Channel 4), Hunted season 4 (Shine TV for Channel 4), The Greatest Dancer (Thames – Fremantle for BBC1) and Britain’s Got Talent (Thames – Fremantle for ITV 1)

Last year’s winners of the TV Awards can be found here.

The event will be hosted by stand-up comedian Mo Gilligan on August 22.

The shortlist was voted for by over 150 industry professionals.

About The Author
Daniele Alcinii is a news editor at realscreen, the leading international publisher of non-fiction film and television industry news and content. He joined the RS team in 2015 with experience in journalism following a stint out west with Sun Media in Edmonton's Capital Region, and with communications work in Melbourne, Australia and Toronto. You can follow him on Twitter at @danielealcinii.

Menu

Search