Docs

Grierson Trust unveils 2019 awards shortlist

The Grierson Trust has unveiled the shortlist for this year’s Grierson Awards, with Three Identical Strangers (pictured), Drowning in Plastic and Nadiya: Anxiety And Me, receiving multiple nominations. The Griersons employ a two-stage ...
July 25, 2019

The Grierson Trust has unveiled the shortlist for this year’s Grierson Awards, with Three Identical Strangers (pictured), Drowning in Plastic and Nadiya: Anxiety And Me, receiving multiple nominations.

The Griersons employ a two-stage judging process. Juries comprised of doc-makers, broadcasters, critics and subject experts will now review the shortlisted nominations to arrive at the final four nominations, including the winner, in each category. The 105 shortlisted films and eight presenters will now go forward to final nominations and judging, with the 47th annual awards ceremony taking place on November 14 in London.

Of the 105 projects on this year’s shortlist, the BBC came out on top with 52 entries in the running. Channel 4 follows behind with 17, Netflix has 12 projects in the running, ITV has three films listed with ITV2 making a shortlist debut alongside RT and Amazon Prime. Channel 5 has one film.

The shortlisted programs are below with credits supplied by The Grierson Trust:

Best Single Documentary – Domestic

Child of Mine
True Vision Productions for Channel 4

David Harewood: Psychosis and Me
Films of Record for BBC2

Driven: The Billy Monger Story
Oxford Scientific for BBC3

Grenfell
Minnow Films for BBC1

Gun No. 6
The Garden Productions for BBC2

Married To A Paedophile
Brinkworth Films for Channel 4

A Northern Soul
10ft Films for General theatrical release

Stabbed: Britain’s Knife Crime Crisis
Rogan Productions in association with On the Corner for BBC1

Best Single Documentary – International

Fyre: The Greatest Party That Never Happened
Jerry Media, Library Films, Matte Projects & Vice Studios for Netflix

Grass is Greener
A Prophets Films Production for Netflix

Iran Unveiled: Taking on the Ayatollahs
Hardcash Productions for ITV

Knock Down The House
Knock Down The House LLC for Netflix

Letter from Masanjia
Flying Cloud Productions Inc. for Cambridge Film Festival

Storyville – Under the Wire
Arrow Media for General theatrical release

The Trial of Ratko Mladic
Sandpaper Films for BBC4

The UN Sex Abuse Scandal
Ronachan Films for Channel 4

Best Current Affairs Documentary 

Escape from Dubai: The Mystery of the Missing Princess
BBC TV Current Affairs for BBC2

Fashion’s Dirty Secrets: Stacey Dooley Investigates
Hello Halo Productions for BBC1

The Hunt for Jihadi John
Nutopia for Channel 4

Inside Facebook: Secrets of the Social Network
Firecrest Films for Channel 4

Iraq: A State of Mind
Namak Khoshnaw for BBC Arabic

One Day In Gaza
BBC TV Current Affairs for BBC2

The UN Sex Abuse Scandal
Ronachan Films for Channel 4

Undercover Hospital Abuse Exposed
BBC Panorama for BBC1

Best Arts or Music Documentary

Angela Carter: Of Wolves and Women
BBC Studios for BBC2

Black Hollywood: ‘They’ve Gotta Have Us’ – Episode 1
AFL Films for BBC2

The Football Club: Artist in Residence
Story Vault for Channel 4

Homecoming: A Film by Beyoncé
Parkwood Entertainment for Netflix

The Price of Everything
Nathaniel Kahn for General theatrical release

Quincy
Le Train Train, Bob’s Your Uncle & Tribeca Production for Netflix

Super Kids: Breaking Away from Care
Expectation Entertainment for Channel 4

World’s Tiniest Masterpieces
Yeti Television for Channel 4

Best Historical Documentary

Before Grenfell: A Hidden History
Blast! Films for BBC2

A Dangerous Dynasty: House of Assad
72 Films for BBC2

The Last Survivors
Minnow Films for BBC2

Massacre at Ballymurphy
Awen Media for Channel 4

The Satanic Verses: 30 Years On
Vice Studios for BBC2

Suffragettes with Lucy Worsley
Brook Lapping for BBC1

Thatcher: A Very British Revolution
BBC Studios: The Documentary Unit for BBC2

The Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story
Wall to Wall Media for BBC4

Best Science Documentary

Alastair Campbell: Depression and Me
Silverfish Films for BBC2

The Bleeding Edge
Shark Island Institute for Netflix

Climate Change: The Facts
BBC Studios The Science Unit & IWC Media for BBC1

How to See a Black Hole: The Universe’s Greatest Mystery
Windfall Films for BBC4

Nadiya: Anxiety and Me
Raw TV for BBC1

The Parkinson’s Drug Trial: A Miracle Cure?
Passionate Productions for BBC2

The Secret Life of Landfill: A Rubbish History
Tern Television Productions for BBC4

Surgeons: At the Edge of Life
Dragonfly Film and Television for BBC2

Best Natural History Documentary

Australia: Earth’s Magical Kingdom
Oxford Scientific Films & Northern Pictures for BBC2

Cities: Nature’s New Wild
BBC Studios for BBC2

Drowning in Plastic
Raw TV for BBC1

Dynasties: Chimp
Natural History Unit/BBC Studios for BBC1

Earth From Space
BBC Studios for BBC & PBS in partnership with The Open University for BBC1

Natural World – Pangolins: The World’s Most Wanted Animal
BBC Studios for BBC2

Nature’s Turtle Nursery: Inside The Nest
Renegade Pictures (UK) for BBC4

Our Planet: Episode 2 – Frozen Worlds
Silverback Films for Netflix

Best Entertaining Documentary

24 Hours in Police Custody – The Detective and The Surgeon
The Garden Productions for Channel 4

Bros: After the Screaming Stops
Fullwell 73 for BBC4

Fyre: The Greatest Party That Never Happened
Jerry Media, Library Films, Matte Projects & Vice Studios for Netflix

Harry’s Heroes: The Full English
Talkback for ITV

The Legend of Cocaine Island
A Sidestilt Production in Association with Dreamco Pictures for Netflix

Princess Margaret: The Royal Rebel
BBC Studios: The Documentary Unit for BBC2

Three Identical Strangers
Raw for General theatrical release

Travels in Trumpland with Ed Balls: Making America Proud Again?
Expectation Entertainment for BBC2

Best Documentary Series

Black Lives
RT for RT

Leaving Neverland
Amos Pictures for Channel 4

Losers
Topic Studios for Netflix

Michael Palin in North Korea
ITN for Channel 5

Pistorius
Western Edge Pictures for Amazon Prime

Prison
Spring Films for Channel 4

Storyville – Reporting Trump’s First Year: The Fourth Estate
Radical Media for BBC2

Why Slavery?
The Why Foundation for BBC4

Best Constructed Documentary Series

The 1900 Island
Wildflame Productions for BBC1

60 Days on the Street
Boundless for Channel 4

The Choir: Our School by the Tower
Twenty Twenty Television for BBC2

First Dates Hotel
Twenty Twenty Television for Channel 4

The Great British School Swap
Top Hat Productions for Channel 4

Love Island
ITV Studios for ITV2

Our Dementia Choir with Vicky McClure
Curve Media for BBC1

Race Across the World
Studio Lambert for BBC2

Best Cinema Documentary

Children of the Snow Land
Picture on the Wall Productions & Mayfly TV for General theatrical release

Last Breath
Richard da Costa & Alex Parkinson for General theatrical release 

Maiden
Alex Holmes for General theatrical release 

Matangi/Maya/M.I.A.
Steve Loveridge for General theatrical release 

Minding The Gap
Bing Liu for General theatrical release 

Shirkers
A Netflix Documentary in association with Cinereach for General theatrical release 

They Shall Not Grow Old
WingNut Films for General theatrical release 

Three Identical Strangers
Raw for General theatrical release

Best Documentary Short

Black Sheep
Lightbox for Sheffield Doc/Fest 

Hear My Voice
Fine Point Films for BBC1 NI 

La Reina
Merman for Nowness 

Lessons from a School Shooting: Notes from Dunblane
K.A. Snyder Productions & Cuomo Cole Productions in association with Artemis Rising & Transform Films for Netflix 

Little Miss Sumo
Walks of Life Films for London Film Festival 

The Mess
Independent for Open City Doc Festival 

Period. End of Sentence.
Presented By The Pad Project in Partnership with Action India, Girls Learn International, The Feminist Majority Foundation, Oakwood School & Sikhya Entertainment for Netflix

Supercar, Superfam – Episode 2
Transparent Television for BBC3 

Zion
Bindery Films for Netflix

Best Student Documentary

Broken Skin
Lidija Burcak, Goldsmiths University of London 

City of Children
Arantxa Hernández Barthe, National Film and Television School 

Miu
Yaël Lotem, National Film and Television School 

Ravens
Karl Forchhammer, National Film and Television School 

Siân: Portrait of a Photographer
Dylan Friese-Greene, Kingston University 

Street 66
Ayo Akingbade, London College of Communication 

Unearthed
Banuta Kalns-Timans, University College London

Women Uprooted
Dominique De Villiers, Falmouth University

Best Documentary Presenter

AKRAM KHAN for Akram Khan: Curry House Kid
Swan Films for Channel 4 

AMAR LATIF & SARA PASCOE for Travelling Blind
Spun Gold TV for BBC2

DAVID OLUSOGA for A House Through Time
Twenty Twenty Television for BBC2

DUWAYNE BROOKS for Stabbed: Britain’s Knife Crime Crisis
Rogan Productions for BBC1 

LIZ BONNIN for Drowning in Plastic
Raw TV for BBC1 

LOUIS THEROUX for Louis Theroux: Altered States
BBC Studios: The Documentary Unit for BBC2

NADIYA HUSSAIN for Nadiya: Anxiety and Me
Raw for BBC1 

VICKY McCLURE for Our Dementia Choir with Vicky McClure
Curve Media for BBC1

About The Author
Jillian Morgan is a staff writer at realscreen with a background in journalism and digital marketing. She joined the publication in 2019 after serving as the assistant editor to trade publications HPAC and On-Site. With a bachelor of journalism from the University of King's College in Halifax, she also works as a freelance writer and fact-checker.

Menu

Search